Elektrika iz obnovljivih virov

Postopki za začetek obratovanja proizvodnih naprav

Slovenija ima med načini proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov energije največji potencial v hidroelektrarnah, sončnih elektrarnah in vetrnih elektrarnah. Vodne oz. hidroelektrarne (v nadaljevanju: HE) so v današnjem času najpomembnejši vir obnovljive čiste električne energije. Vodne elektrarne koristijo v okolju prisotne tekoče vode, kar pomeni odvisnost od geografskih danosti. V Evropi so na primer ugodni vodni viri predvsem v alpskih in severnih državah, to so pritoki oz. manjše reke, potoki ipd. Slovenija ima razmeroma ugodne danosti za proizvodnjo iz HE.

Sončne elektrarne oziroma fotovoltaiko predstavljajo naprave, ki energijo sončnega sevanja neposredno pretvarjajo v električno energijo. Po velikosti ločimo samooskrbne, male in večje sončne elektrarne. Prve in druge najpogosteje nameščamo na objekte, medtem ko so zadnje najpogosteje prostostoječe. Najboljše delovanje domače sončne elektrarne dosežemo v primeru, da module namestimo na južni del strehe z naklonom od 30° do 35°, vendar tudi odstopanje nima večjega vpliva na končno proizvodnjo. Fotovoltaične module je mogoče namestiti na vse vrste kritin in ostrešij. Preveriti pa moramo, ali bo streha prenesla dodatne obremenitve zaradi teže modulov.

Največji potencial za vetrne elektrarne v Sloveniji je na Primorskem in Notranjskem ter na grebenih gorskih planot. Hitrost vetra je tam pogosto nad 4,5 m/s, kar je osnovni pogoj za gradnjo vetrnih elektrarn.

Za začetek obratovanja tehnologij na obnovljive vire mora vlagatelj čez več postopkov, ki jih podrobneje predstavljamo v Priročniku za postavitev manjših elektrarn.

Borzen, operater trga z elektriko, d.o.o.

Dunajska cesta 156, 1000 Ljubljana, Slovenija

E: info@borzen.si

T: +386 1 620 7600

© 2025 Borzen, d.o.o.

Vse pravice pridržane.

Financira Evropska unija - NextGenerationEU

European Union FlagNoo Logo